Автоматичний вимикач виконує кілька функцій і є незамінним пристроєм в електромережі.
Автоматичний вимикач — це своєрідний електричний пристрій комутаційного типу, призначений для здійснення пропускання та контролю струму в електроланцюзі за його допустимих номінальних показників. Також автомати забезпечують захист електромережі та підключених до неї споживачів від різноманітних екстрених режимів — коротких замикань, перевантажень, критичного зниження або повного відключення напруги, зміна параметрів напрямку струму. Крім того, наявність якісного автомата зможе захистити від магнітних полів від потужних генераторних установок в умовах аварійної роботи. Ще один спосіб застосування — комутація номінальних струмів до 30 разів протягом доби.
Активне застосування різних типів автоматичних вимикачів здійснюється в електромережах великої та малої потужності. Переважно вони відносяться до комутаційних пристроїв з ручним типом відключення, проте в окремих випадках є можливість перемикання на відстані.
Особливості автоматичних вимикачів
У більшості випадків відключення автоматів здійснюється вручну, проте при відхиленні від встановлених параметрів вимикання відбувається автоматично. Наприклад, з появою надструмів, а також зниженні параметрів напруги в мережі. Кожен блок має розчіплювач граничного струму, а в окремих випадках і пристрої розщеплення при зниженні напруги.
При цьому по функціоналу пристрою автоматичного захисту, що виконується, можна розділити на кілька окремих видів:
- Автомати граничного струму.
- Пристрої зниженої напруги.
- Устаткування захисту від зворотної подачі потужності.
Автомати, розраховані на максимальні струми, призначені для здійснення автоматичного розмикання електроланцюга при утворенні в ній струмів короткого замикання. Також вони захищають мережу від перевантажень понад встановлене значення. По суті вони повністю замінюють вже застарілі рубильники і плавкі запобіжники.
Вибір автоматичного вимикача
Перед тим, як вибрати автоматичний вимикач, слід визначитися із його класифікацією. Від цього залежать робочі характеристики, способи монтажу та низка інших факторів. Автомати поділені на такі види:
- Настановні — мають у своїй конструкції спеціальний захисний ізоляційний корпус, переважно із пластику. Можуть монтуватись у загальнодоступних точках.
- Універсальні — не мають корпусу і розраховані переважно для встановлення в розподільчих щитках.
- Швидкодіючі — час спрацьовування обладнання у разі критичної зміни робочих параметрів електромережі становить менше 5 мс.
- Нешвидкодіючі — час спрацьовування становить до 100 мс.
- Селективні — мають можливість регулювання часу відключення в точках із струмами короткого замикання.
- Зворотного струму — автомати, які спрацьовують виключно у випадках зміни напрямку струмів у електроланцюзі, що захищається.
- Поляризовані — відключення ланцюга відбувається лише у разі наростання струму у прямому напрямку.
- Неполяризовані — спрацьовування зі збільшенням параметрів струму незалежно від напряму.
Важливо врахувати й номінали автоматичних вимикачів. Залежно від моделі можуть становити від 0,5 до 160 А. Максимально допустимі струми короткого замикання можуть становити від 4,5 до 35 кА.
Умови експлуатації автоматів
Крім основних робочих характеристик автоматичних вимикачів, важливо враховувати й експлуатаційні умови виробів:
- Установка можлива на позначці не вище 1 км. над рівнем моря, в окремих моделей показник становить до 2 км.
- Температура довкілля від -40 до +40 градусів, проте слід уточнювати для кожної моделі індивідуально.
- Місце монтажу має бути захищене від попадання води та інших рідин.
- Не допускається сильна тряска, а також поштовхи чи удари.
Залишається правильно підібрати автоматичний вимикач для забезпечення достатнього захисту в електромережах з певними параметрами.